تبلیغات
ایرانی,از ایران چه میدانی ؟ - كشف قدیمی ترین خط دنیا در جیرفت‌

..:: ایرانی,از ایران چه میدانی ؟ ::..

عنوان : كشف قدیمی ترین خط دنیا در جیرفت‌ / موضوع : / نویسنده : Mahdi Ana / زمان : پنجشنبه 19 دی 1387 - 06:45 ب.ظ / + / نظرات ()

سرپرست هیات باستان‌شناسی جیرفت با بیان اینكه تاكنون در تاریخ كشور هیچ تمدن باستانی توسط باستان‌شناسان ایرانی كشف نشده است، تصریح كرد: كشف قدیمی‌ترین خط دنیا در جیرفت و كشف تمدن جیرفت و حوزه هلیل رود توسط هیات باستان‌شناس ایرانی باعث افتخار است.‌

به گزارش فارس از كرمان، یوسف مجیدزاده طی سخنانی با بیان اینكه ششمین فصل كاوش‌های باستان‌شناسی جیرفت از 15 آبان ماه جاری آغاز خواهد شد، گفت: برنامه ما در این فصل ضمن پیگیری برنامه‌های باستان‌شناسی فصل‌های قبلی تمركز بر عبادتگاه، محل كشف تندیس مجسمه سنگی و محل كشف لوح نوشته‌ها است.

وی ادامه داد: كشف معماری محل عبادتگاه تمدن جیرفت در نزدیكی تپه تاریخی كنار صندل، كشف مجسمه مرد سنگی كه احتمال دارد یكی از خدایان این تمدن باشد و كشف لوح نوشته‌هایی كه ثابت می‌كند تمدن جیرفت یكی از مخترعان خط در دنیا بوده است، همگی از ضرورت‌های تمركز گروه باستان‌شناسی ما بر این سه نقطه است.

مجیدزاده با اشاره به نوشته‌های بر روی سه لوح باستانی كشف شده گفت: تا قبل از كشف این الواح فقط دو خط باستانی میخی و هیروگلیف به عنوان خط‌های دوران باستان شناخته می‌شد، اما خط‌های كشف شده كه به صورت اشكال هندسی هستند، هیچگونه معادلی برایشان وجود ندارد و تاكنون نیز هیچ یك از كارشناسان دنیا موفق به خواندن آنها نشده‌اند.

وی تصریح كرد: كشف این الواح تمام تاریخ منطقه و دنیا را به هم ریخته است زیرا تا قبل از این فرض بر این بود كه در منطقه جنوب شرق ایران در دوران باستان سواد وجود نداشته است اما این كشفیات خلاف این ادعا را اثبات كرده است.

سرپرست هیات باستان‌شناسی جیرفت همچنین گفت: بدون شك این الواح متعلق به جیرفت نیست بلكه متعلق به یك پادشاهی بزرگ است كه نزدیك به 400 كیلومتر وسعت داشته و ما احساس می‌كنیم جیرفت پایتخت این پادشاهی بوده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تركیب تیم باستان‌شناسی جیرفت اشاره كرد و با بیان اینكه 80 درصد از این تیم را كارشناسان و دانشجویان باستان‌شناسی كرمانی تشكیل داده‌اند، گفت: البته كارشناسان و صاحبنظرانی از نقاط مختلف دنیا نیز برای همكاری با این گروه اعلام آمادگی كرده‌اند كه ما براساس نیازی كه داریم برطبق ضوابطی آنها را بكارگیری می‌كنیم.

وی با اشاره به اینكه شرایطی كه اعضای خارجی این گروه دارند با شرایط سایر اعضای گروه هیچ تفاوتی ندارد، گفت: مدیریت همه این فعالیت‌ها با شخص من است و همكاری خارجی‌ها با ما نیز ضوابطی دارد: مثلا آنها حق ندارند بدون هماهنگی با ما حتی یك عكس را در این زمینه از ایران خارج كنند و یا بدون هماهنگی با ما در كنفرانس‌های علمی راجع به جیرفت مقاله ارائه كنند.‌

مجیدزاده همچنین از برگزاری یك سمینار بزرگ بین‌المللی با حضور صاحبنظرانی از كشورهای مختلف دنیا راجع به تمدن جیرفت خبر داد و گفت: این كنفرانس در آذرماه در تهران برگزار خواهد شد.

وی در ادامه تاكید كرد: این افتخار ما ایرانی‌هاست كه قدیمی‌ترین خط دنیا را پیدا كرده‌ایم و در حال حاضر نیز هیچ كس در دنیا درمتمدن بودن جیرفت شك ندارد اما به هر حال به هم‌ریختن دیدگاه‌های قدیمی باستان‌شناسی در مورد تمدن‌های دنیا و اینكه یك گروه ایرانی تمام این كارها را انجام می‌دهد برای دنیا سخت است.

سرپرست هیات باستان‌شناسی جیرفت همچنین گفت: ما قصد داریم با همكاری سازمان میراث فرهنگی در محل تپه باستانی كنار صندل یك موزه روباز و مكانی برای حضور گردشگران ایجاد كنیم.

پروفسور یوسف مجیدزاده یكی از معدود باستان‌شناسان مشهور دنیا است كه نظریات وی در زمینه باستان‌شناسی مبنای بسیاری از فعالیت‌های باستان‌شناسی در دنیا است.

وی كه هم اكنون در كشور فرانسه زندگی می‌كند هر سال به عنوان سرپرست هیات باستان‌شناسی جیرفت به استان كرمان می‌آید و فعالیت‌های باستان‌شناسی جیرفت را هدایت می‌كند.

مجیدزاده تاكنون مقالات بسیاری را در زمینه تمدن جیرفت و حوزه هلیل‌رود در دانشگاه‌ها و كشورهای مختلف دنیا ارائه كرده است.

خبرنامه

منوی اصلی

وبلاگ من
پست الكترونیك
تماس با مننویسندگان

Mahdi Ana (197)

آرشیو تاریخی

دی 1388 (2)
اردیبهشت 1388 (1)
فروردین 1388 (1)
اسفند 1387 (18)
بهمن 1387 (66)
دی 1387 (103)
آذر 1387 (54)
فروردین 1387 (3)
دی 0 (3)


موضوعات

سامانیان (1)
شاعر های ایران زمین (8)
ساسانیان (6)
شعر در مورد ایران (1)
اشکانیان (2)
گالری عکس (19)
دانلود فیلم (6)
هخامنشیان (37)
افتخار آفرینان ایران (17)


لینکستان

بزرگترین وبلاگ دانلود فیلم و برنامه های جدید
تخت جمشید
بیستـــــون
iranemajazi
مهرایران
آرشیو موسیقی ایرانیان
افزایش بازدید از وبلاگ شما روزانه 700نفر
تو رو خدا زیر 18 سال كیلیك نكنند
مرکز فیلم
(برترین های دنیا)
مدل لباس -مدل کفش
خلیج فارس جاوید
كسب درامد از اینترنت
AIOS - All In One Site
فناوری اطلاعات و ارتباطات
نرم افزارهای روز


لینک های ویژه

بزرگترین وبلاگ دانلود فیلم و برنامه های جدید (-)


نظر سنجیآمار

بازدیدهای امروز:

بازدیدهای دیروز:

كل بازدیدها:

كل مطالب:

كل نظرات:

ایجاد صفحه:

- ثانیه


صفحات


مطالب قبلی

قطعات تخت جمشید در سراسر دنیا
معنی سین های نوروز
نوروزنامه
قدرت و عظمت سپاه کوروش
نام قدیم شهرها ایران
نگاهی به ارتش ایران در دوره هخامنشی
ایرانیان
شوش؛ یكی از 3 شهر قدیمی جهان
اولین حمام تاریخ
آریو برزن، ژنرال بزرگ تاریخ ایران...
زبان ایرانی کهن
عکس هایی از رضا خان بزرگ
بم
شیخ بهایی
زندگینامه خواجه نصیر الدین طوسی


درباره

Powered by :
MihanBlog.com


Designed by :
SafhePardazan Team

SafhePardazan.com