تبلیغات
ایرانی,از ایران چه میدانی ؟ - آتش سوزی تخت جمشید به دست اسکندر مقدونی

..:: ایرانی,از ایران چه میدانی ؟ ::..

عنوان : آتش سوزی تخت جمشید به دست اسکندر مقدونی / موضوع : / نویسنده : Mahdi Ana / زمان : یکشنبه 29 دی 1387 - 05:05 ب.ظ / + / نظرات ()

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cb/AlexanderTheGreat_Bust.jpg/300px-AlexanderTheGreat_Bust.jpgاسكندر مقدونی در سخنانش با سپاهیان خود، تخت جمشید و مردمان آن را بدترین دشمنان خود از میان تمامی شهرهای آسیا معرفی نمود و به سپاهیان و جنگاورانش دستور تاراج و چپاول آن را به استثنای كاخ سلطنتی صادر كرد.
تخت جمشید و عمارت*های اختصاصی آن ثروتمندترین شهر روی زمین بود. مقدونی*ها به تخت جمشید حمله كردند، تمامی مردان آن را كشتند و اسب*های متعدد و فراوان خود را كه از وسایل ارزشمند و گرانبها سرشار شده بودند را به سوی شهر براه انداختند. در این تاراج مقادیر متنابهی طلا* و نقره همراه با لباس*های گرانبها كه با ارغوان و طلا* بافته شده بوند به عنوان پیشكش و هدیه به فاتحین داده شد.
اما قصر بزرگ سلطنتی كه شهره آفاق بود به هتك حرمت و تخریبی عظیم محكوم شده بود. مقدونی*ها نیمی از روز را صرف تاراج و غارت این شهر كردند اما باز نتوانستند جلوی حرص و طمع بی*پایان خود را بگیرند. در این میان زنان به اجبار همراه با جواهراتشان به عنوان برده به اسارت برده می*شدند. به همان نسبتی كه تخت جمشید پیش از حمله و تهاجم مقدونی*ها از نثطه نظر شهرت و ثروت گوی رقابت را از میان تمام شهرهای جهان ربوده بود این بار دیگر هیچ شهری در دنیا به مصیبت و فلا*كت آن دیده نشد.
اسكندر به یك سنگر نظامی رفت و پس از آنكه خود را مالك تمامی غنایم دانست آنها را در آن مكان ذخیره و انباشته ساخت. این غنایم مملو از طلا* و نقره به جا مانده از زمان كوروش كبیر تا زمان آخرین شاه هخامنشی بود. در این تاراج 2500 تن طلا* عاید مقدونی*ها شد. اسكندر می*خواست در این سهم به علت هزینه*های جنگ و سرمایه*گذاری باقی این ثروت افسانه*ای در شوش تحت مراقبت*های ویژه شریك شود. از بابل، بین*النهرین و شوش تعداد بسیار زیادی قاطر و حدود 3000 شتر برای انتقال این غنیمت عظیم به مكان*های مشخص شده ارسال شد. اسكندر دشمنی خاصی با ایرانیان و افراد بومی داشت، به هیچ عنوان به آنها اعتماد نداشت و دوست داشت كه تخت جمشید را تماما ویران كند.
اسكندر مراسم متعددی را برای جشن گرفتن و نكو داشت فتح خود برگزار كرد. او قربانی*های قابل توجهی برای خدایان نمود و با اسراف و ولخرجی تمام از دوستان و همراهان خود در این مراسم پذیرایی نمود. یك روز زمانی كه این افراد مشغول خوشگذرانی بودند و حالت سكر و مستی و جنون خاصی به آنها دست داده بود یكی از زنان حاضر در مراسم عنوان كرد كه فتح ایران بزرگترین فتح اسكندر در آسیا بوده و از وی اجازه خواست تا زنان با دستان خود مایه غرور و افتخار ایرانیان را به آتش بكشند.
این كلمات و جملا*ت زمانی عنوان شد كه آنها كاملا* در حالت مستی بودند و در این میان یكی از افراد دستور داد كه مشعل*ها را روشن كنند و بقیه حضار را تشویق كرد تا تلا*فی تخریب و اهانت به مقدسات یونانیان شود. همگان مطالب عنوان شده را تایید و تصدیق كردند و تنها اسكندر را شایسته این عمل دانستند. شاه با شنیدن این جملا*ت هیجان زده شده بود. همگان بر خاستند و به افتخار دیو نیسوس (خدای شراب و میگساری و زراعت) سخنرانی*های متعددی برخاسته از غرور و افتخار پیروزی بر زبان راندند.
به سرعت مقادیر زیادی مشعل جمع شد و موسیقیدانان و طنازان زن، همگان را به این ضیافت دعوت می*كردند. در این میان رقاصه*ها با نواختن ساز*هایی چون فلوت و نی، شاه را تشویق به عملی نمودن نیت شوم خود می*كردند و این در حالی بود كه تائیس فاحشه و معشوقه شاه این مراسم و ضیافت را اجرا و به پیش می*برد. وی پس از شاه نخستین كسی بود كه مشعل*ها را روشن نمود. هنگامی كه سایرین نیز مشعل*ها را روشن كردند تمامی كاخ سلطنتی در آتش غوطه*ور شد. نكته قابل توجه آن است كه توهین به مقدسات یونانی كه به دست خشایار شا نسبت به معبد آگروپولیس آتن صورت گرفت به دست زنی تلا*فی شد كه همشهری قربانیان بود، كسی كه سال*ها بعد و به عنوان تفریح و سرگرمی ضربات و خسارات فراوانی را بر پارسیان وارد آورد.


● نویسنده: دیودورس
● مترجم: رضا - دستجردی ● منبع: روزنامه - اعتماد ملی

خبرنامه

منوی اصلی

وبلاگ من
پست الكترونیك
تماس با مننویسندگان

Mahdi Ana (197)

آرشیو تاریخی

دی 1388 (2)
اردیبهشت 1388 (1)
فروردین 1388 (1)
اسفند 1387 (18)
بهمن 1387 (66)
دی 1387 (103)
آذر 1387 (54)
فروردین 1387 (3)
دی 0 (3)


موضوعات

سامانیان (1)
شاعر های ایران زمین (8)
ساسانیان (6)
شعر در مورد ایران (1)
اشکانیان (2)
گالری عکس (19)
دانلود فیلم (6)
هخامنشیان (37)
افتخار آفرینان ایران (17)


لینکستان

بزرگترین وبلاگ دانلود فیلم و برنامه های جدید
تخت جمشید
بیستـــــون
iranemajazi
مهرایران
آرشیو موسیقی ایرانیان
افزایش بازدید از وبلاگ شما روزانه 700نفر
تو رو خدا زیر 18 سال كیلیك نكنند
مرکز فیلم
(برترین های دنیا)
مدل لباس -مدل کفش
خلیج فارس جاوید
كسب درامد از اینترنت
AIOS - All In One Site
فناوری اطلاعات و ارتباطات
نرم افزارهای روز


لینک های ویژه

بزرگترین وبلاگ دانلود فیلم و برنامه های جدید (-)


نظر سنجیآمار

بازدیدهای امروز:

بازدیدهای دیروز:

كل بازدیدها:

كل مطالب:

كل نظرات:

ایجاد صفحه:

- ثانیه


صفحات


مطالب قبلی

قطعات تخت جمشید در سراسر دنیا
معنی سین های نوروز
نوروزنامه
قدرت و عظمت سپاه کوروش
نام قدیم شهرها ایران
نگاهی به ارتش ایران در دوره هخامنشی
ایرانیان
شوش؛ یكی از 3 شهر قدیمی جهان
اولین حمام تاریخ
آریو برزن، ژنرال بزرگ تاریخ ایران...
زبان ایرانی کهن
عکس هایی از رضا خان بزرگ
بم
شیخ بهایی
زندگینامه خواجه نصیر الدین طوسی


درباره

Powered by :
MihanBlog.com


Designed by :
SafhePardazan Team

SafhePardazan.com