تبلیغات
ایرانی,از ایران چه میدانی ؟ - اشرف پهلوی

..:: ایرانی,از ایران چه میدانی ؟ ::..

عنوان : اشرف پهلوی / موضوع : / نویسنده : Mahdi Ana / زمان : جمعه 11 بهمن 1387 - 12:16 ق.ظ / + / نظرات ()

دربار پهلوی دوم شاهد آمد و شد زنان متعددی بوده است. بسیاری از این زنان با توجه به خط مشی حكومت پهلوی و رفتار درباریان از جامعه زنان مسلمان این مرز و بوم نبودند. در عین حال در میان آنان افرادی بودند كه در بی‌بند و باری و انحرافات اخلاقی و در عین حال نفوذ در حاكمیت كشور گوی سبقت را از سایرین ربودند.

اشرف پهلوی دختر رضاخان و دوقلوی محمد‌رضا پهلوی از معاریفی است كه حضور و نفوذ تعیین كننده او در هیأت حاكمه، بیانگر جو اخلاقی و فرهنگی حاكم بر دربار می‌باشد. آنچه ذیلاً از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد،‌ معرفی چهره اشرف پهلوی است.

اشرف پهلوی در چهارم آبان 1298در بیمارستان احمدیه تهران همراه برادر دوقلویش محمد‌رضا متولد شد. سن اشرف چند ساعت كوچكتر از محمد‌رضا پهلوی بود. مادرش تاج‌الملوك دولتشاهی ـ دختر تیمور خان آیرملو از فرماندهان تیپ قزاق ـ یكی از چهار همسر رضاخان پهلوی بود.1 اشرف و محمد‌رضا دو سال بعد از تولد شمس به دنیا آمدند و این سه نفر و علیرضا پهلوی، تنی یكدیگر بودند. 2

تحصیل در مدرسه زرتشتی‌ها

اشرف در مدرسه زرتشتی‌ها تحصیل كرد. اما تحصیلات دانشگاهی نداشت. او زبان فرانسه را توسط مادام «ارفع» در خانه خواند و بامطالعه رمان‌هایی به زبان فرانسه به داستان‌های عاشقانه فرانسوی علاقه‌مند شد. او درباره تحصیلاتش می‌نویسد: «پدرم چون از كمبود تحصیلات رسمی خود رنج می‌برد، تصمیم گرفت كه ما تحصیل كنیم و دست كم یك زبان خارجی یاد بگیریم. به همین جهت مادام ارفع را كه همسر فرانسوی یكی از افسران ارتش بود، استخدام كرد تا به ما زبان فرانسه بیاموزد. اما ساعاتی كه ما با خانم ارفع می‌گذراندیم، شباهتی به كار دركلاس درس نداشت. چون او در این ساعات درهای دنیای تازه و ناشناخته‌ای را به روی ما می‌گشود. دنیای سحر‌آمیز و ناآشنا و شهری به نام پاریس كه ما را شیفته و مسحور خود ساخته بود.» 3

اشرف پهلوی در دوران نوجوانی و بلوغ با مهرپور تیمورتاش فرزند وزیر دربار رضاخان روابطی داشت اما پس از آن كه تیمورتاش به اتهام جاسوسی برای شوروی مطرود رضاخان شد، این رابطه محدود و كم‌رنگ شد.

ماجرای ازدواج اشرف

اشرف در 1317 به اصرار پدر و علیرغم میل باطنی‌اش با علی قوام پسر ابراهیم قوام ـ قوام‌الملك ـ ازدواج كرد. قوام‌الملك از رهبران عشایر جنوب ایران بود كه درسالهای پایانی حكومت قاجار نقش مؤثری در تحكیم سلطه سیاسی و نظامی انگلیس در جنوب كشور ایفا كرد. او دارای 4 فرزند به نامهای علی، رضا، ایراندخت و ملك‌تاج بود. ملك‌تاج با امیر اسدالله علم ازدواج كرد و علی با اشرف وصلت نمود. ولی این وصلت هرگز باب میل و رغبت اشرف نبود و به همین دلیل تنها تا زمان حضور رضاشاه در كشور دوام یافت و پس از تبعید وی، اشرف بلافاصله از همسرش جدا شد. اشرف از این ازدواج كه در فضائی عاری از پیش‌زمینه‌های عاطفی و اخلاقی صورت گرفت به تلخی یاد می‌كند «در حالی كه پیراهن سفید به تن داشتم، در مراسم عروسی مشتركی كه برای من و شمس برپا شده بود، تن به ازدواج دادم. اما اگر پیراهن سیاه پوشیده بودم، مناسب‌تر بود.» 4

جدایی از همسر اول و ازدواج متعدد

اشرف پس از سقوط حكومت پدرش كه با تبعید او همراه شد، توانست از علی قوام جدا شود. او سپس به «مهرپور» فرزند تیمورتاش وزیر دربار رضاخان می‌اندیشید. اما وی در سانحه اتومبیل درگذشت و اشرف به فرزند دیگر تیمورتاش به نام هوشنگ دل بست. طبعاً محمد‌رضا پهلوی هرگز با ازدواج خواهرش با كسی كه پدرش در زندان توسط رضاشاه به قتل رسیده بود، موافقت نكرد.

در بهمن 1320 كه فوزیه همسر اول شاه به حالت قهر عازم مصر شد، اشرف به درخواست برادرش با فوزیه همسفر شد. اما سفر اشرف به مصر و مشاهده میهمانیها، باشگاههای شبانه، مجالس رقص و مشروبخواری و معاشرتها و معاشقه‌های درباریان مصری، وی را بیشتر از گذشته، بی قید و بند ساخت. اشرف در سفر به مصر عاشق یك تاجر مصری كه فرزند یكی از وزیران مصر بود شد و او را كه احمد شفیق نام داشت با خود به تهران آورد و در اسفند 1322 رسماً با وی ازدواج كرد. به دنبال این ازدواج، شفیق به اصرار اشرف از ملیت مصری خود دست كشید و ملیت ایرانی پذیرفت. اما این ازدواج نیز تنها هفت سال دوام آورد.

اشرف در سال 1325 به مسكو رفت و با استالین ملاقات كرد. در سال 1326 راهی امریكا شد و با ترومن دیدار كرد. او در 6 اردیبهشت 1326 به ریاست سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی كه پایگاهی برای جمع‌آوری پول و ثروت بود منصوب شد. سپس با توجه به توصیه پدرش كه از وی خواسته بود در ایران مانده و برادرش را یاری دهد، تلاش كرد در تصمیمات شاه نفوذ كند. او تا قبل از كودتای 28 مرداد 1332 با تشكیل جلسات متعدد به شاه امر و نهی می‌كرد. شاه هم كه در مقابل خواهر خود كم‌رو و بی‌دست و پا بود، به مدت یك دهه تسلیم اكثر خواسته‌های او بود. مشاوران و دستیاران اشرف در تصمیم‌گیری‌ها، افرادی چون علی سهیلی، عبدالحسین هژیر و سپهبد علی رزم‌آرا بودند. این عده تسلیم و مطیع محض اشرف بودند.

تاثیر اشرف بر تصمیمات شاه

در طول بیش از 10 سال اشرف مركز ثقل و كانون قدرت و منشاء تأثیرگذاری برتصمیمات شاه بود و همه مقامهای مهم سیاسی حتی وزیران و سفیران با نظر او تعیین و تأیید می‌شدند. سازمان «سیا» در بخشی از گزارش خود راجع به شخصیت اشرف می‌نویسد:
اشرف خواهر دوقلوی شاه یكی از جاه‌طلب‌ترین و مهم‌ترین حامیان شاه و مهم‌ترین یاران او در طول سالهای مدید سلطنتش بوده است... این خصوصیات، به خصوص در دوره‌ای كه ضعف شاه مهمترین مشخصه وی بود، نمایان می‌شد. به همین علت سفارت امریكا در سال 1951 گفته بود: كه اشرف عزم راسخ‌ بیرحمانه پدرش را دارد. 5

اشرف در سال 1321 زمانی كه شاه تحت تأثیر سیاستهای قوام در كشور و حمایتهای انگلیس و آمریكا و نمایندگان مجلس از وی احساس ضعف و انزوا كرد و از تصمیم خود برای استفعا سخن به میان آورد با عصبانیت و پرخاش، براو فریاد زد و از اظهار ضعف او شدیداً انتقاد نمود. او حتی به شاه قول داد كه به قیمت مخالفت با قوام و تضعیف او اجازه نخواهد داد سلطنت برادرش تضعیف شود. اشرف با این پافشاری و جار و جنجال به محمد‌رضا روحیه داد و او را آرام كرد. 6

اشرف پهلوی در دهه 1320، به نوعی زمامدار پشت صحنه و حافظ شیرازه حكومت محمد‌رضا پهلوی بود. او در سیاست، اقتصاد، فرهنگ و حتی امور اجتماعی جامعه ایران دخالت داشت. تأسیس نمایشگاههای مد بانوان، فراخواندن مانكنها به ایران، راه‌اندازی قمارخانه‌ها و كازینوهای سلطنتی بابلسر و رامسر، احضار پزشكان برجسته اروپائی برای جراحیهای پلاستیكی به روی چهره خانمهای مورد نظر دربار از جمله اقدامات اشرف در سالهای دهه 1320 بود. در این مدت اشرف به روزنامه‌نگاران، شاعران و روشنفكران نزدیك شد و با آنان جلسات و مجالس مشترك هفتگی ترتیب داد.

تبعید اشرف به اروپا توسط مصدق

اما در دوران قدرت گرفتن مصدق، تبعید اشرف به اروپا به دستور مصدق و قطع ارز مورد نیاز وی، لطمه بزرگی برای او بود. اشرف برای اولین بار مجبور شد تا برای تأمین مخارج روزمره مایملك خود را بفروشد. او تنها از محل فروش لباسها و عتیقه‌جات همراه خود 30 میلیون فرانك به دست آورد. علاوه بر این مبالغ هنگفتی نیز ارز از تجار ایرانی مقیم فرانسه قرض گرفت، اما هرگز به آنان باز نگردانید.

زندگی اشرف در فرانسه با آلودگی‌های اخلاقی فراوانی همراه شد. او در رستوانی در پاریس با جوانی به نام مهدی بوشهری آشنا شد. بلافاصله از احمد شفیق جدا شد و به عقد بوشهری درآمد. این در حالی بود كه از شفیق دو فرزند و از علی قوام یك فرزند داشت. 7

اشرف پس از سه سال تبعید در اروپا، اواخر 1332 به ایران بازگشت و فعالیتهای قبلی‌اش را از سر گرفت. گردآوری ثروت از راههای نامشروع، پورسانت‌گیری، زد و بند با شركتهای خارجی و سوء استفاده‌های گسترده مالی، تشكیل محافل شبانه و روابط گسترده نامشروع از اقدامات عادی اشرف پس از بازگشت به تهران بود.

اسناد سیا از فساد اشرف پهلوی

در اسناد لانه جاسوسی به نقل از منابع امریكایی آمده است:
«... با وجود اینكه شاه از تجارت‌های مشكوك خواهرش سودی نبرده ولی در متوقف ساختن وی تمایلی نشان نداد و یا قادر به انجام آن نبوده است. در ادوار مختلف مبارزه با فساد در ایران، گاهی به فعالیتهای تجاری ناپسند فرزند اشرف حمله ور می‌شد. این كار سبب شد كه شاهزاده شهرام از اینگونه فعالیت‌ها كناره گرفته و در عوض از طریق مادرش به انجام آنها مبادرت ورزد. تا زمانی كه شاه زنده است، اشرف و حیات ضد و نقیضش مایه شرمساری خاندان پهلوی می‌گردد...8»

در سند دیگری می‌خوانیم:
«در خاندان شاه، بسیاری از خویشاوندان فاسد از نظر مالی وجود دارند كه مهمترین آنها خواهر دوقلوی وی اشرف است كه ماهیتاً طماع و دارای تمایلات جنوب آمیز زنانه می‌باشد.» 9

حسین فردوست در بیان خاطراتش از مردان بسیاری به عنوان معشوقه‌های اشرف پهلوی نام می‌برد كه حتی بعضی از آنها مانند پالانچیان به علت عدم تمكین در برابر وی به قتل رسیده‌اند:
«... زمانی كه قائم‌مقام ساواك بودم، روزی نصیری مرا خواست. نصیری هیچ‌گاه مرا نمی‌خواست و ما در كارمان مستقل بودیم. به هر حال، بر خلاف روال معمول، روزی مرا خواست و گفت: فلانی، گرفتاری عجیبی پیدا كرده‌ام. جریان را پرسیدم. گفت اشرف تلفن زده و می‌گوید پالانجیان را باید دستگیر كنید! آخر چرا؟ البته نصیری پروایی نداشت و هركس را می‌خواست دستگیر می‌كرد، ولی این قضیه فرق می‌كرد و نصیری از این وحشت داشت كه مورد اعتراض محمد‌رضا واقع شود و لذا به من پناهنده شد. به هر روی اجازه محمد‌رضا كسب شد و پالانچیان توسط ساواك دستگیر و زندانی شد. علت دستگیری پالانچیان چه بود؟ بررسی كردم و معلوم شد كه پالانچیان به عشق اشرف جواب منفی داده...» 10

البته، چنانكه گفته شد، در این ماجرا پالانچیان به قتل رسید، بدین ترتیب كه ساواك به دستور اشرف پهلوی در هواپیمای اختصاصی او نقص فنی ایجاد می‌كند و در نتیجه پالانچیان بر اثر سقوط هواپیما می‌میرد. 11

فعالیت اشرف در داد و ستد مواد مخدر

اشرف از سال 1335 وارد شبكه داد و ستد مواد مخدر شد و از این معاملات میلیاردها دلار ثروت اندوخت و پیگیری بسیاری از محموله‌های مرفین، تریاك و هروئین در كشور به اشرف و افراد وابسته به وی می‌رسید.

در دو دهه آخر عمر سیاسی حكومت پهلوی، اشرف یكی از مهمترین وزنه‌های اقتدار آمریكا در ایران شد. او كه در جریان كودتای 28 امرداد 1332 خود با شبكه مأمورین «سیا» در ایران همكاری كرد، توانست به تدریج روابط خود را با «سیا» و رجال و سیاستمداران آمریكائی تقویت كند. سفرهای متعدد اشرف به آمریكا در طول دهه چهل سبب تحكیم روابط تهران واشنگتن شد. از آن پس رابطه اشرف با راكفلر، كسینجر و دیگر فعالان عرصه سیاست آمریكا تقویت شد. بعدها چاپ كتاب «كودتا در كودتا» كه از جمله اسناد «سیا» مربوط به كودتای 1332 بود به روشنی ابعاد وابستگی اشرف به «سیا» را نشان داد. 12

اشرف در 1348 به دلیل حمل یك چمدان حاوی تریاك در فرودگاه زوریخ بازداشت شد اما پلیس سوئیس پس از بررسی گذرنامه سیاسی او و با توجه به نسبتش با محمد‌رضا پهلوی او را آزاد كرد.13 ، با این حال در اسفند همین سال وی به ریاست كمیته ایرانی حقوق بشر نیز منصوب شد!
اشرف علاوه بر این سمت نایب رئیس كمیته ملی پیكار با بیسوادی، رئیس سازمان زنان ایران و نایب رئیس سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی نیز بود.

انگیزه محمد‌رضا پهلوی برای گماردن وی در رأس مراكز و سازمانها و هیئتهای نمایندگی، مهار رفتار افسار گسیخته وی و كسب وجهه برای او بوده است بدون آنكه باطناً اعتقادی به كارایی و توانایی‌های اشرف پهلوی داشته باشد.

خواهر دوقلوی من روز به روز دیوانه تر می‌شود

اسدالله علم در خاطرات خود در این باره می‌نویسد؛
«از آنجا كه والاحضرت اشرف شانس انتخاب شدن برای ریاست مجمع عمومی سازمان ملل را ندارد، حالا در كله‌اش فرو رفته كه به عنوان نماینده دائم ایران در سازمان ملل انتخاب بشود. شاه گفت: این خواهر دوقلوی من روز به روز دیوانه‌‌تر می‌شود... حرص و آزش برای مال‌اندوزی ارضا شده حالا در پی افكار احمقانه و جاه‌طلبانه است... اگر یك سر سوزن قابلیت مدیریت داشت با كمال میل پیشنهادش را بررسی می‌كردم، ولی چون خوهر من است خیال می‌كند می‌تواند از بالای سر وزارت خارجه كارهایش را انجام دهد. جاه‌طلبیهای او حقیقتاً نامعقول است.» 14

اشرف در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی بیشتر اموال گرانبها، تابلوها، فرشها و اندوخته‌‌های خود را از ایران خارج كرد و به منزل مسكونی‌اش در نیویورك و ویلایش در نیس فرانسه برد. هنگام پیروزی انقلاب اسلامی ، وی صدها میلیون دلار در حسابهای بانكی در نیویورك، لندن، پاریس و سوئیس داشت. اشرف اكنون در امریكا به بیماری آلزایمر دچار شده و حافظه خود را نیز از دست داده است. 15

پی‌نویس‌ها:
*1. رضاخان 4 همسر داشت:
ـ صفیه همدانی ـ از دودمان قاجار. رضاخان از وی دختری به نام همدم‌السلطنه داشت.
ـ تاج‌الملوك دولتشاهی كه مادر شمس‌، اشرف، محمد‌رضا و علیرضا بود.
ـ توران امیر سلیمان، دختر مجد‌السلطنه امیر سلیمانی ـ كه مادر غلامرضا بود.
ـ عصمت‌‌الملكوم دولتشاهی؛ مادر عبدالرضا، احمد‌رضا، محمود‌رضا و فاطمه بود.
*2. علیرضا در 1301 متولد و در آبان 1333 در یك سانحه هوایی كشته شد.
*3. خاطرات اشرف پهلوی، نشر علم، 1375، ص 55.
*4. پهلوی‌ها، خاندان پهلوی به روایت اسناد ، مؤسسه فرهنگی پژوهشی چاپ و نشر نظر، ج 2، ص 257.
*5. از ظهور تا سقوط، مجموعه اسناد لانه جاسوسی آمریكا، ج 1، ص 107 و 108.
*6. ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، ص 228.
*7. فردوست درباره فساد اخلاقی و بی‌بند و باری اشرف چنین می‌گوید:
«اگر قرار شود لیست مردانی كه در دوران 37 ساله سلطنت محمد‌رضا بااشرف رابطه داشتند تهیه شود، علیرغم دشواری و غیر ممكن بودن كار، مسلماً لیست طویلی خواهد شد و حتی او نیز ممكن است همه را به یاد نیاورد.» (ظهور و سقطو سلطنت پهلوی، ج اول، ص 232.)
*8. از ظهور تا سقوط، همان، ص 19.
*9. از ظهور تا سقوط، همان، ص 196.
*10. ظهور و سقطو سلطنت پهلوی، مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی، ج اول، صص 234 ـ 235.
*11. همان، صص 235 ـ 236.
*12. زنان ذی‌نفوذ در خاندان پهلوی، نیلوفر كسری، نشر نامك، 1380، ص 173.
*13. زنان دربار به روایت اسناد ساواك، مركز بررسی اسناد تاریخی، زمستان 1381، ص 16.
*14. پهلوی‌ها، همان به نقل از اسدالله علم، گفتگوهای من با شاه، ج اول، طرح نو، 1371، ص 273.
*15. زنان دربار، همان، ص 190.

منبع؛ خبرگزاری فارس


http://www.tebyan-hamedan.ir/photo/iran/ashraf.jpg


http://www.irdc.ir/images/article/article-big-060329093115-ashraf.jpg

خبرنامه

منوی اصلی

وبلاگ من
پست الكترونیك
تماس با مننویسندگان

Mahdi Ana (197)

آرشیو تاریخی

دی 1388 (2)
اردیبهشت 1388 (1)
فروردین 1388 (1)
اسفند 1387 (18)
بهمن 1387 (66)
دی 1387 (103)
آذر 1387 (54)
فروردین 1387 (3)
دی 0 (3)


موضوعات

سامانیان (1)
شاعر های ایران زمین (8)
ساسانیان (6)
شعر در مورد ایران (1)
اشکانیان (2)
گالری عکس (19)
دانلود فیلم (6)
هخامنشیان (37)
افتخار آفرینان ایران (17)


لینکستان

بزرگترین وبلاگ دانلود فیلم و برنامه های جدید
تخت جمشید
بیستـــــون
iranemajazi
مهرایران
آرشیو موسیقی ایرانیان
افزایش بازدید از وبلاگ شما روزانه 700نفر
تو رو خدا زیر 18 سال كیلیك نكنند
مرکز فیلم
(برترین های دنیا)
مدل لباس -مدل کفش
خلیج فارس جاوید
كسب درامد از اینترنت
AIOS - All In One Site
فناوری اطلاعات و ارتباطات
نرم افزارهای روز


لینک های ویژه

بزرگترین وبلاگ دانلود فیلم و برنامه های جدید (-)


نظر سنجیآمار

بازدیدهای امروز:

بازدیدهای دیروز:

كل بازدیدها:

كل مطالب:

كل نظرات:

ایجاد صفحه:

- ثانیه


صفحات


مطالب قبلی

قطعات تخت جمشید در سراسر دنیا
معنی سین های نوروز
نوروزنامه
قدرت و عظمت سپاه کوروش
نام قدیم شهرها ایران
نگاهی به ارتش ایران در دوره هخامنشی
ایرانیان
شوش؛ یكی از 3 شهر قدیمی جهان
اولین حمام تاریخ
آریو برزن، ژنرال بزرگ تاریخ ایران...
زبان ایرانی کهن
عکس هایی از رضا خان بزرگ
بم
شیخ بهایی
زندگینامه خواجه نصیر الدین طوسی


درباره

Powered by :
MihanBlog.com


Designed by :
SafhePardazan Team

SafhePardazan.com