تبلیغات
ایرانی,از ایران چه میدانی ؟ - قوم ایرانی آلان - بخش ۲

..:: ایرانی,از ایران چه میدانی ؟ ::..

عنوان : قوم ایرانی آلان - بخش ۲ / موضوع : / نویسنده : Mahdi Ana / زمان : جمعه 11 بهمن 1387 - 09:20 ب.ظ / + / نظرات ()

قوم ایرانی آلان - بخش ۲
در بخش پیشین گفتیم كه پس از تازش هون ها, آلان ها دو بخش شدند و پیشینه ای مختصر از سرگذشت آلان های اروپایی ارائه كردیم. نیز نوشتیم كه آلان هایی كه در قفقاز و پیرامون آن ماندند, به تدریج زندگی یكجانشینی اختیار كردند. در این بخش, به طور عمده دوره دوم تاریخ آلان را كه در واقع بیشتر شامل پادشاهی آلانیا می شود بررسی می كنیم.
پادشاهی آلانیا
یكجانشینی آلان های قفقاز به تدریج باعث ایجاد نقاط تجمع اینان به صورت فشرده و به هم پیوسته گردید.از این روی, كانون های فرهنگی و تمدنی یكآیك بوجود آمده و عناصر دولت سازی در میان اینان پیدا شده و روابط گسترده سیاسی و فرهنگی با كشورهای پیرامونی, از بیزانس و روسیه گرفته تا آبخازیا و گرجستان, بسط و گسترش یافت به طوریكه از سده 8 میلادی است كه ما می توانیم به روشنی از گام گذاشتن موجودیتی سیاسی به نام پادشاهی "آلانیا" به عرصه تاریخ سخن بگوییم. این پادشاهی به واسطه كنترل بخشی از مسیرهای بازرگانی و كسب عوارض گمركی از ثروتی نسبی برخوردار بوده و در زمینه سیاسی نیز به واسطه نقش آفرینی در برخوردهای میان سه قدرت بزرگ امپراتوری خزرها و خلافت عباسی و امپراتوری بیزانس (روم شرقی), از اهمیتی چشمگیر برخوردار بود. آلان ها در پی تازش های جهادگرانه و غارتگرانه عرب های مسلمان كه از سده 8 آغاز گردید با خزرها همپیمان شده و جلوی نفوذ و پیشروی تازیان و اسلام به آنسوی كوه های قفقاز را گرفتند. در قالب همین اتحادیه, آلان ها و خزرها یكبار ارتش مهاجم بیزانس را نیز شكست دادند اما در سالهای پایانی اقتدار ترك های خزر سلسله جنگ‌هایی میان امپراتوری خزر و بیزانس بر سر اداره‌ی بنادر شرق دریای سیاه رخ داد که در آن قوای مسیحی آلان و روس با بیزانس در یک جبهه می‌جنگیدند. این جنگ‌ها به شکست نهایی تركان خزری و اعاده‌ی استقلال کامل آلان انجامید و سرنوشت شمال رشته كوههای قفقاز را به دست اینان سپرد.


در همین دوره است كه ما شاهد توصیف آلان ها و سرزمینشان هم در سالنامه ها و تاریخ های غربی و هم در سالنامه ها و تاریخ های پارسی و عربی هستیم. برای مثال, در سده 10 میلادی "مسعودی" تاریخ نگار عرب از "پادشاهی آلان ها" نام برده كه از "داغستان" تا "آبخازیا" گسترده است. وی از كامروایی و شوكت شاه آلان ها یاد كرده و می نویسد كه او 30 هزار سوار در آرتش خود داشته, توانمند و نیرومند است و بر شهریاری های پیرامون خود دارای نفوذ. مسعودی از شهری بنام "معص" به عنوان پایتخت آلان ها یاد كرده كه در واقع تازی شده و فرگشته "ماگس" است.وی همچنین می نویسد كه روستاها و آبادیهای آلانیا چنان به هم نزدیك و درهم تنیده هستند كه هرگاه خروسی در یك آبادی بانگ زند, آوای پاسخ خروس های آبادی های همسایه را می توان شنید. ابن رُسته آلان را مرکب از چهار قبیله می‌داند که شاه ایشان "دحساس" (= رخش آس) نام داشته است . وی لقب شاه الان را «بغایر» ثبت کرده و می‌گوید که باب اللان بر کوهی پایین‌تر از کوههای پیرامون بنا شده و هزار تن از اهالی آن پیوسته به حراست مشغولند.


نویسنده گمنام كتاب "حدود البلدان" نیز آلانیا را سرزمینی پهنآور با بیش از 1000 آبادی توصیف می كند كه بخشی از مردمان آن بر كیش ترسایی و بخشی بر كیشی بت پرستانه (احتمالا کیش کهن آریایی پرستش ایزد جنگ) هستند و در میان اینان هم كوه نشین یافت می شود و هم دشت نشین. در واقع از سده 5 میلادی به این سوی, هیئت های تبلیغاتی مسیحی, نخست از سوی بیزانسی ها و سپس از سوی گرجیان, به سوی سرزمین آلان ها روانه شده بودند و با اینكه در خلال دوران اتحاد با خزرها, كیش یهود نیز پایگاهی در میان اینان بدست آورده بود, سرانجام در سده 10 میلادی, بیشینه آلان ها به كیش ترسایی درآمده و كلیساها در نیاخاك اینان بنا گشتند و امروزه در قفقاز کلیساهایی شکوهمند از آن دوران به یادگار مانده است.


پس از نابودی امپراتوری خزرها به دست روس ها, شاهان آلانیا به منظور دفاع در برابر تازش های قبیله های وحشی ترك مانند "پچنگ ها" و "قبچاق ها" با بیزانس و گرجستان متحد شدند. به سال 1033, آلان ها و روس ها مشتركا به سرزمین اران تاخته و شهر شروان را تاراج كردند. آلان ها پس از مسیحی شدنشان همچنین با گرجیان در راستای مسیحی سازی اقوام پیرامون در سده های 12 و 13 همكاری داشتند و از یكسو میسیونرهای گرجی در آلانیا فعال بودند و از دیگر سوی سواره نظام آلانی با نیروهای گرجی در جنگ بر ضد مسلمانان همسایه همكاری داشت به طوریكه در سال 1062 آلان ها دگربار به اران تاخته و پس از كشتار فراوان بیش از 20 هزار تن از مردم این سامان را به اسارت بردند. دو سال بعد, آلان ها هجوم خود را تكرار كرده و این بار آبادی های اران و شروان تا مرز ارس را غارت كرده و شهرهای شكی و شمكور و گنجه و بردعه را نیز یكچندی به محاصره خود درآوردند. این اتحاد آلانی-گرجی در سال 1189 به اوج خود رسید كه در این سال یك شاهزاده آلانی بنام "دیوید سوسلان" با ملكه گرجستان "تامار" , كه خود نیز از طرف مادر به خاندان پادشاهی آلان نسب می رساند, ازدواج كرد و با بهره گیری از توان فرماندهی و شجاعت و هوش و نبوغ نظامی او گرجیان به پیروزی های فراوان نظامی, به ویژه در جنگ با امیران و حكام مسلمان اران و آذربایجان, به دست آوردند و همه منابع تاریخی گرجی زیبایی, دلآوری, مهارت های نظامی و وفاداری صمیمانه این سردار آلانی به همسرش را ستوده اند. افزون بر این بایستی یادآور شد كه فرزندان و نوادگان این زوج آلانی-گرجی تا سده 19 میلادی بر گرجستان فرمان راندند. در همین دوره بسیاری از شاهدخت ها و بانوان متشخص آلانی به ازدواج امپراتوران بیزانسی و روسی درآمدند. مطابق مآخذ بیزانسی، "کنستانتین نهم" امپراتور این کشور (1042 تا 1055) با شاهدختی الانی ازدواج کرد. "گئورکی" پادشاه گرجستان نیز دختری از خاندان سلطنتی الان را به عنوان همسر دوم خود پذیرفته بود. پسر وی "بگرات چهارم" (1027 تا 1072) "بورنا" را به نکاح خود درآورد. بورنا خواهر "دورغُلِل" پادشاه الان بود که از طرف بیزانس به عنوان کبیر ملقب گشته بود. دختر بورنا که "ماریا" نام داشت به عقد "میخائیل هفتم" امپراتور بیزانس (1071 تا 1078) درآمد. همین امپراتور ایرینا نام دخترم دورغلل را به همسری یکی از نجیب‌زادگان یونانی به نام "ایزاک" درآورد. بیزانسی‌ها از "ایرینای الانی" با لقب Vassilissa"" به معنی "ملکه" یاد می‌کنند که از رفعت مقام پدر وی حکایت دارد.


توجه پادشاهان آلان از سده‌ی دوازدهم میلادی به جانب شمال نیز معطوف می‌شد. خویشاوندی با امیرنشینان اسلاو به منزله‌ی عقد اتحاد با طوایفی بود که دامنه‌ی نفوذشان رو به گسترش داشت. در اسناد اسلاوی از چند عروس با لقب "یاسی" (آسی) یاد شده است. از جمله "اِلنای یاسی" دختر" سوارن یاسی" که دختری بسیار زیبا بود در سال 1116 میلادی در کی‌یف به همسری امیرزاده‌ای به نام "یاروپولک"‌ پسر "ولادیمیر" درآمد. امیرزاده‌ی دیگر همسری به نام "ماریانا" ملقب به "یاسی" داشت و خواهر ماریا به ازدواج شاهزاده‌ی کی‌یف "مستی‌سلاو" درآمد.
شکوه و نیکبختی آلان ها و پادشاهی شان ادامه داشت تا آنکه بار دیگر وحشیان زردپوست - این بار تاتارها و سپس تیمور - از شرق تاخت آوردند. سرگذشت این قوم ایرانی از حمله مغول تا دوران حاضر موضوع بخش سوم این سلسله نوشتارها را تشکیل می دهد.

خبرنامه

منوی اصلی

وبلاگ من
پست الكترونیك
تماس با مننویسندگان

Mahdi Ana (197)

آرشیو تاریخی

دی 1388 (2)
اردیبهشت 1388 (1)
فروردین 1388 (1)
اسفند 1387 (18)
بهمن 1387 (66)
دی 1387 (103)
آذر 1387 (54)
فروردین 1387 (3)
دی 0 (3)


موضوعات

سامانیان (1)
شاعر های ایران زمین (8)
ساسانیان (6)
شعر در مورد ایران (1)
اشکانیان (2)
گالری عکس (19)
دانلود فیلم (6)
هخامنشیان (37)
افتخار آفرینان ایران (17)


لینکستان

بزرگترین وبلاگ دانلود فیلم و برنامه های جدید
تخت جمشید
بیستـــــون
iranemajazi
مهرایران
آرشیو موسیقی ایرانیان
افزایش بازدید از وبلاگ شما روزانه 700نفر
تو رو خدا زیر 18 سال كیلیك نكنند
مرکز فیلم
(برترین های دنیا)
مدل لباس -مدل کفش
خلیج فارس جاوید
كسب درامد از اینترنت
AIOS - All In One Site
فناوری اطلاعات و ارتباطات
نرم افزارهای روز


لینک های ویژه

بزرگترین وبلاگ دانلود فیلم و برنامه های جدید (-)


نظر سنجیآمار

بازدیدهای امروز:

بازدیدهای دیروز:

كل بازدیدها:

كل مطالب:

كل نظرات:

ایجاد صفحه:

- ثانیه


صفحات


مطالب قبلی

قطعات تخت جمشید در سراسر دنیا
معنی سین های نوروز
نوروزنامه
قدرت و عظمت سپاه کوروش
نام قدیم شهرها ایران
نگاهی به ارتش ایران در دوره هخامنشی
ایرانیان
شوش؛ یكی از 3 شهر قدیمی جهان
اولین حمام تاریخ
آریو برزن، ژنرال بزرگ تاریخ ایران...
زبان ایرانی کهن
عکس هایی از رضا خان بزرگ
بم
شیخ بهایی
زندگینامه خواجه نصیر الدین طوسی


درباره

Powered by :
MihanBlog.com


Designed by :
SafhePardazan Team

SafhePardazan.com