تبلیغات
ایرانی,از ایران چه میدانی ؟ - آتشكده؛روستایی به جا مانده از دوره ساسانیان

..:: ایرانی,از ایران چه میدانی ؟ ::..

عنوان : آتشكده؛روستایی به جا مانده از دوره ساسانیان / موضوع : ساسانیان , / نویسنده : Mahdi Ana / زمان : جمعه 25 بهمن 1387 - 09:04 ب.ظ / + / نظرات ()

آتشكده؛روستایی به جا مانده از دوره ساسانیان


-----

روستای آتشكده ؛از توابع بخش مركزی شهرستان فیروزآباد فارس ، با مختصات جغرافیایی 52 درجه و 32 دقیقه طول شرقی و 28 درجه و 52 دقیقه عرض شمالی، در فاصله 5 كیلومتری شمالی غربی فیروزآباد و 95 كیلومتری شیراز واقع شده است.
آب و هوای آن معتدل است و از سطح دریا 1400 متر ارتفاع دارد. آتشكده در گذشته یكی از اقامتگاههای عشایر قشقایی بوده كه به مرور در اوایل قرن حاضر به روستا تبدیل شد.
آثار بازمانده از دوران سامانیان و ما قبل آن ها به ویژه بقایای كاخ ها و آتشكده ای كه روستا نیز نام خود را از آن گرفته است قدمت استقرار انسان در پیرامون این روستا را به دوره پیش از اسلام مرتبط می سازد.
مردم روستای آتشكده به زبان تركی قشقایی صحبت می كنند مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
براساس آخرین اطلاعات آماری جمعیت روستای آتشكده در سال 1385 حدود 700 نفر گزارش شده است درآمد اكثر مردم روستای آتشكده از فعالیت های زراعی ، دامداری و تولیدات صنایع دستی تامین می شود.
محصولات عمده زراعی و دامی روستا شامل گندم، جو، ذرت ، شلتوك(برنج) ، روغن ، پنیر، كشك و شیر است و قالی، قالیچه ، گبه های زیبا ، گلیم و جاجیم و چنته نیز از انواع محصولات صنایع دستی روستا است كه عمدتاً توسط زنان و دختران بافته می شود.
روستای آتشكده در یك محدوده كوهستانی استقرار یافته است و بافت مسكونی دارد.
این روستا در جوار یك منطقه باستانی استقرار یافته و جلوه های طبیعی و تاریخی جالب توجهی را دركنار خود به یادگار دارد.


جاذبه های طبیعی

تنگ آب یكی از جاذبه های طبیعی روستا است كه در مسیر جاده اصلی شیرازـ فیروزآباد قرار دارد..چشمه و سد تنگ آب و تونل مشرف به رودخانه و كوهستان پوشیده ازدرختان جنگلی نیز از جذابیت های چشم گیر پیرامون روستای آتشكده است.
رودخانه فیروزآباد از تنگ آب سرازیر می شود بستر آب جریان رودخانه دیواره های اطراف ، پوشش گیاهی سرسبز
دامنه ها ، حاشیه ساحل رودخانه و چشمه ای كه در قسمت جنوبی تنگه از زیر دیواره خارج میشود همراه با آثار باستانی قلعه دختر و تونل های راه فیروزآباد ، زیبایی و جذابیت خاصی به تنگ آب بخشیده است.

بناهای باستانی

تنگ آب یكی از ایل راه های قدیمی استان فارس است كه هرساله تعداد زیادی از دامداران عشایر از طریق آن به مراتع ییلاقی و قشلاقی خود كوچ می كنند.به محض خروج از تنگ آتشكده باستانی فیروزآباد ظاهر می شود رودخانه فیروزآباد در شرق آتشكده فیروزآباد جریان دارد.
امین سیاردوست كارشناس روستاهای هدف گردشگری می گوید: قلعه دختر اثر باستانی است كه در فاصله 3 كیلومتری روستا قرار دارد این قلعه كه از سنگ و ساروج ساخته شده ازسه طرف به وسیله تنگ (دره ) احاطه شده و مساحت آن بیش از نیم كیلومتر مربع است. دیوارهای آن را به شكل بارو ساخته اند و برای دسترسی به آب رودخانه دو حلقه چاه (كه تا پایین كوه ادامه دارد) حفر كرده اند. داخل قلعه كه از سه سطح متوالی شكل گرفته است به وسیله برج های پلكانی با یكدیگر مرتبط می شده اند.
نزدیكی روستا بقایای یكی از بناهای باستانی به نام آتشگاه قرار دارد كه برخی آن را كاخ اردشیرمی نامند. این بنا با سنگ لاشه و ملاط گچ دستكوب ساخته شده است و نماهای آن جهت شمالی و جنوبی دارند این بنا طاق های زیبایی دارد كه در دوره های مختلف مرمت شده اند.
در آن سوی رودخانه تنگاب در كناره كوه ، نقشی از مراسم تاجگذاری اردشیر بابكان بنیان گذار سلسله ساسانی به جای مانده است كه در آن حلقه سلطنت از جانب اهورا مزدا به شاه ساسانی اهداء می شود ابعاد قاعده این سنگ نگاره 3 در 5 متر و بلندی آن از كنار رودخانه 4 متر است در جلو سنگ نگاره صفه ای به عرض یك متر وجود دارد در این نقشه برجسته خدای بزرگ اهورا مزدا و شاه ساسانی اردشیر بابكان در دو طرف یك آتشدان كوچك در مقابل هم تصویر شده اند.
امین سیاردوست اینطور توضیح می دهد: شهر گور (شهر قدیم فیروزآباد ) با زیربنای 314 هكتار به صورت دایره طرح ریزی شده است این شهر مدور باقطر 2 كیلومتر احتمالاً پیش از ساسانیان پا برجا بوده است حصار آن به وسیله دیوار گلی و یك خندق، مستحكم شده است . چهار دروازه به نام های باب هم (شرق) ، باب بهرام (غرب) باب هرمز(شمال) باب اردشیر (جنوب) در چهار سمت شهر قرار دارند و امتداد مسیر این دروازه ها در مركز شهر وجود دارد.
این شهر نمونه ای شگرف از مهندسی شهرسازی ایران در دوره پیش از اسلام است.
جاده ساسانی یكی دیگر از جاذبه های این منطقه است كه هنوز پا برجا مانده . این جاده كه از شهر استخر شروع
و پس از شهر كوار،از طریق دهنه پل وارد محوطه تاریخی فیروزآباد می شد قلعه دختر را به كاخ اردشیر ساسانی و شهر گور پیوند می داد و از آنجا به منطقه كنار سیاه و بندر طاهری (با بندر قدیمی سیراف)منتهی می شد.

رسوم مردم روستای آتشكده

سیاردوست در خصوص آداب و رسوم مردم روستای آتشكده درمراسم های جشن یا سوگواری می گوید: مراسم آئینی به شكل ویژه ای در این روستا برگزار میگردد از جمله: مراسم عروسی روستائیان به روش جشن های عروسی عشایر قشقایی اجرا می شود ،دستمال بازی از رقص های گروهی مردم است و در پایان مراسم مردها به چوب بازی پرداخته وهمراه با آن ترانه محلی جنگ نامه با سازهای قشقایی را می خوانند.

پوشاك محلی مردم روستا همان لباس های رنگارنگ و زیبای عشایر قشقایی است پوشاك زنان عبارتند از : بورك كلاه كوچك مخملی كه همراه با لچك توری سه گوش بزرگ و روسری معروف به بایلیق استفاده می شود، پیراهن بلند و پولك دوزی شده چاك دار كه تا روی پا می افتد، نیم تنه ایی با رنگ های متنوع به نام آرخالق و تنبان یا شلیته ای كه دامنی پرچین و بلند است و پوشاك مردان عبارت است از كلاه نمدی ، پیراهن ، شلوار(تنبان) مشكلی با پیراهن ساق گشاد ، آرخالیق یا لباده سفید رنگ و زرد رنگ، چقه یا عبای پشمی سفید رنگ كه در زمستان می پوشند و شال كمر كه یك متر پهنا و حدود 5 متر طول دارد و گیوه كه به جای كفش استفاده می شود.
سوغاتی های روستای آتشكده عبارتند از: قالی، قالیچه ، گلیم ، جاجیم، خورجین، كشك ، قره قروت و غذاهای محلی این روستا شامل: ته چین ، كباب ، لایی پلو و آش دوغ .

خبرنامه

منوی اصلی

وبلاگ من
پست الكترونیك
تماس با مننویسندگان

Mahdi Ana (197)

آرشیو تاریخی

دی 1388 (2)
اردیبهشت 1388 (1)
فروردین 1388 (1)
اسفند 1387 (18)
بهمن 1387 (66)
دی 1387 (103)
آذر 1387 (54)
فروردین 1387 (3)
دی 0 (3)


موضوعات

سامانیان (1)
شاعر های ایران زمین (8)
ساسانیان (6)
شعر در مورد ایران (1)
اشکانیان (2)
گالری عکس (19)
دانلود فیلم (6)
هخامنشیان (37)
افتخار آفرینان ایران (17)


لینکستان

بزرگترین وبلاگ دانلود فیلم و برنامه های جدید
تخت جمشید
بیستـــــون
iranemajazi
مهرایران
آرشیو موسیقی ایرانیان
افزایش بازدید از وبلاگ شما روزانه 700نفر
تو رو خدا زیر 18 سال كیلیك نكنند
مرکز فیلم
(برترین های دنیا)
مدل لباس -مدل کفش
خلیج فارس جاوید
كسب درامد از اینترنت
AIOS - All In One Site
فناوری اطلاعات و ارتباطات
نرم افزارهای روز


لینک های ویژه

بزرگترین وبلاگ دانلود فیلم و برنامه های جدید (-)


نظر سنجیآمار

بازدیدهای امروز:

بازدیدهای دیروز:

كل بازدیدها:

كل مطالب:

كل نظرات:

ایجاد صفحه:

- ثانیه


صفحات


مطالب قبلی

قطعات تخت جمشید در سراسر دنیا
معنی سین های نوروز
نوروزنامه
قدرت و عظمت سپاه کوروش
نام قدیم شهرها ایران
نگاهی به ارتش ایران در دوره هخامنشی
ایرانیان
شوش؛ یكی از 3 شهر قدیمی جهان
اولین حمام تاریخ
آریو برزن، ژنرال بزرگ تاریخ ایران...
زبان ایرانی کهن
عکس هایی از رضا خان بزرگ
بم
شیخ بهایی
زندگینامه خواجه نصیر الدین طوسی


درباره

Powered by :
MihanBlog.com


Designed by :
SafhePardazan Team

SafhePardazan.com